עסקאות קומבינציה

עסקאות קומבינציה, הן עסקאות במסגרתן בעל קרקע מוכר אותה או חלק ממנה, ליזם וזוכה לקבל בתמורה, כמות מסוימת מיחידות הדיור או מהמבנים אשר עתידים להיבנות על גבי אותה הקרקע. מדובר בעסקאות, אשר במידה והן מתבצעות בחוכמה ומתוכננות בצורה נכונה, הן תהיינה משתלמות במיוחד ודבר זה נכון לגבי 2 הצדדים.

היתרונות המרכזיים של עסקאות קומבינציה טמונים בהקלות במיסוי – אשר הינו נמוך במידה משמעותית מגובה המיסוי אשר יהיה טמון בעסקת מכר סטנדרטית. יתרון מרכזי נוסף של עסקאות אלו, הוא האפשרות הניתנת לבעל הקרקע ליהנות מרווחים שהינם גבוהים ומשמעותיים יותר, בהשוואה לגובה הרווחים אשר טמונים במכירה ישירה של הקרקע ליזם.

יתרונות של עסקאות קומבינציה

לצד היתרונות המרכזיים, עסקאות קומבינציה טומנות בחובן יתרונות נוספים לכל אחד מהצדדים המעורבים בהן ובין היתר: בעל הקרקע אינו נדרש לשלם מע”מ, בעבור אותו החלק בקרקע עליהם ייבנו יחידות הדיור אשר יימסרו לידו. היזם יתבקש לשלם מס רכישה, רק על החלק מהקרקע אשר יועבר לבעלותו.

כאמור, רשימת היתרונות של העסקאות היא ארוכה, אבל בכדי ליהנות מיתרונותיהן, חשוב כאמור, להקפיד ולבצע אותן בצורה נכונה. יש להפקיד ולבחור בתבונה עורך דין המתמחה במקרקעין, אשר יהיה אחראי על ניסוח החוזה מתאים, תוך התחשבות באינטרסים של 2 הצדדים. איש מקצוע נוסף אשר אמור להיות מעורב בעסוקה הוא שמאי מקרקעין. בטרם סגירת העסקה, יש לבחון לעומק את כדאיותה, הן מהבחינה הכלכלית והן בהתבסס על אומדן השוואתי.

סוגים שונים של עסקאות קומבינציה

מי שמתעמק בעולם עסקאות הקומבינציה, עתיד לגלות שנהוג לחלק את עסקאות אלו למספר סוגים עיקריים:

  • עסקאות מכר מלא – בעסקאות מהסוג הזה, כל הקרקע, היזם מקבל את כל הקרקע ובתמורה, מתחייב לתת לבעל הקרקע כמות מסוימת מהמבנים או מיחידות הדיור אשר ייבנו על גבי הקרקע.
  • עסקאות מכר חלקי – בעסקאות מהסוג הזה, היזם מקבל רק חלק מהקרקע ובתמורה, הוא מתחייב להעניק לבעל הקרקע אחוז מסוים מהמבנים או מיחידות הדיור אשר ייבנו על גביה.
  • עסקאות קומבינציה נטו – בעסקאות מהסוג הזה, מתקבלת החלטה משותפת בין בעל הקרקע והיזם, על מחיר נטו אותו יקבל בעל הקרקע. בהחלטה זו, היזם לוקח על עצמו את תשלומי המיסים אשר מתלווים לעסקה.

אם אתם מעוניינים במידע נוסף לגבי עסקאות קומבינציה, מוזמנים ליצור קשר עם חברתנו כבר היום וצוות החברה, ישמח להעניק לכם את כל המידע והפרטים על העסקאות, יתרונותיהן וחסרונותיהן.

תפריט
דילוג לתוכן